Z ostatniej chwili: Sprawdź ile zaoszczędzi Twoja firma wprowadzając ekologiczne zmiany.

Uncategorized

System kaucyjny w Polsce od 2025 roku: Krok ku ekologicznej przyszłości

an empty glass bottle laying on the ground

W Polsce szykuje się ekologiczna rewolucja. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wprowadzając system kaucyjny. Celem jest zwiększenie odpowiedzialności za jednorazowe opakowania i promowanie ich recyklingu.

Kluczowe informacje o systemie kaucyjnym:
System kaucyjny obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje do objętości 3 litrów, szklane opakowania i butelki do 1,5 litra oraz metalowe puszki do pojemności 1 litra. Kaucja w wysokości 50 groszy będzie doliczana do ceny napoju, a klienci będą mogli ją odzyskać w sklepie, oddając puste opakowanie. Sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych zostaną zobowiązane do zbierania i rozliczania kaucji, podczas gdy mniejsze sklepy będą mogły dobrowolnie dołączyć do systemu.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?
W sklepach pojawią się specjalne automaty, które będą przeliczać liczbę oddanych odpadów i wypłacać kaucje. Maszyny takie testował już np. Carrefour. W innych sklepach mogą pojawić się oddzielne stoiska lub punkty, w których pracownicy będą odbierać butelki i opakowania.

blue and green plastic pack

Niejasności i wyzwania:
Chociaż ramy prawne zostały już ustalone, wiele kwestii pozostaje niejasnych. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie jeden czy kilku operatorów zbierających opakowania oraz w jakich obszarach kraju będą działać. Operatorów mają tworzyć m.in. producenci napojów. Jeśli przedsiębiorca nie przystąpi do systemu lub nie osiągnie ustalonych poziomów zbierki opakowań, będzie musiał ponieść dodatkowe opłaty.

Podsumowanie:
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to ważny krok w kierunku zwiększenia odpowiedzialności za środowisko i promowania recyklingu. Chociaż wiele kwestii wymaga jeszcze wyjaśnienia, jest to krok w dobrym kierunku, mający na celu zmniejszenie ilości odpadów i promowanie bardziej zrównoważonego stylu życia.

Related posts
SpołecznośćUncategorized

Ekologia w Polsce

KlimatUncategorized

Wpływ globalnego ocieplenia i zmiany klimatu

AktualnościUncategorized

Wizyta Europejskiego Komisarza Virginijusa Sinkevičiusa w Chinach

Uncategorized

Zastosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle opakowań

Sign up for our Newsletter and
stay informed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *