Zdobywaj nagrody w naszych ekokonkursach!

AktualnościEdukacja ekologicznaInnowacjeInspiracjeSpołecznośćZdrowieZrównoważona gospodarkaŻywność ekologiczna

Wrocławska Miejska Farma: 100% naturalnych warzyw z innowacyjnego projektu trafi do żłobków

green leaf vegetable

Wrocławska Miejska Farma to przełomowa inicjatywa, która rewolucjonizuje sposób produkcji żywności w miastach. Ten pionierski projekt nie tylko dostarcza świeże, ekologiczne warzywa do miejskich żłobków, ale także aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, dając im szansę na nowy start.

Pierwsza w Polsce Wrocławska Miejska Farma

Wrocławska Miejska Farma to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Zlokalizowana na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego na Swojczycach, farma zajmuje 2,5 ha z możliwością rozbudowy do 30 ha. Projekt realizowany jest przez Departament Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z licznymi partnerami, w tym z Uniwersytetem Przyrodniczym i Wrocławskim Zespołem Żłobków.

Wrocławska Miejska Farma

Zdrowe warzywa prosto z Miejskiej Farmy trafią do żłobków

Uprawiane na Wrocławskiej Miejskiej Farmie ziemniaki, buraki, dynie i cukinie będą regularnie trafiać do 16 miejskich żłobków. To gwarancja, że maluchy otrzymają świeże, pełnowartościowe i w 100% naturalne warzywa. Dostawy odbywać się będą raz w tygodniu elektrycznym samochodem, co dodatkowo ograniczy emisję CO2 w mieście.

Miejska Farma daje szansę na nowy start osobom wykluczonym

Wrocławska Miejska Farma to nie tylko źródło zdrowej żywności, ale także miejsce aktywizacji społeczno-zawodowej. W ramach projektu 20 osób zagrożonych wykluczeniem uczy się nowych umiejętności i zdobywa kwalifikacje rolnicze. Praca na farmie daje im szansę na powrót na rynek pracy i integrację ze społecznością.

Innowacyjny model organizacji farmy minimalizuje straty

Wrocławska Miejska Farma wyróżnia się innowacyjnym i cyrkularnym modelem organizacji. Nadwyżki warzyw zagospodarowywane są przez Fundację Mniej Więcej, która przygotowuje posiłki dla potrzebujących. Dzięki temu nic się nie marnuje. Dodatkowo farma rozwija strefę edukacyjną, gdzie dzieci i młodzież uczą się o zrównoważonym rozwoju i lokalnej produkcji żywności. Wrocławska Miejska Farma udowadnia, że miejskie rolnictwo może być nie tylko źródłem zdrowej żywności, ale także sposobem na aktywizację społeczną i budowanie świadomości ekologicznej. Ten pionierski projekt z pewnością zainspiruje inne miasta do tworzenia podobnych inicjatyw, zmieniając oblicze współczesnych aglomeracji.

Powiązane artykuły
PolecamyLifestyleZdrowieŻywność ekologiczna

Eko-wyzwanie: 7 dni na diecie wegańskiej

AktualnościPolityka ekologicznaZrównoważona gospodarkaZrównoważony biznes

Greenwashing - Unia Europejska zaostrza walkę

AktualnościEkologiaKlimatPolityka ekologiczna

Nature Restoration Law - Unia Europejska przyjmuje przełomowe prawo o odbudowie przyrody

PolecamyEdukacja ekologicznaWywiadyZrównoważona moda

Aleksandra Jaskułowska - odważnie o zrównoważonej modzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *