Zdobywaj nagrody w naszych ekokonkursach!

AktualnościOZE

OZE w Polsce 2015-2023: Fotowoltaika na czele, ale co z wiatrakami?

black and white solar panels


W ostatnich latach Polska doświadczyła znaczącego wzrostu w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska, podczas kongresu energetycznego DISE, podkreślił spektakularny rozwój OZE w Polsce, wskazując na fotowoltaikę jako dominującą technologię. Jednakże, czy wszystkie odnawialne źródła energii rozwijały się w równym tempie?


Fotowoltaika – gwiazda OZE w Polsce

W ciągu ostatnich lat fotowoltaika w Polsce przeszła ogromną transformację. W 2015 roku moc zainstalowana w tej technologii wynosiła zaledwie 0,1 GW. Do 2023 roku liczba ta wzrosła do imponujących 15 GW. Wiceminister Zyska podkreślił, że za ten dynamiczny wzrost odpowiadają głównie prosumenci, których w Polsce jest prawie 1,3 mln. Dzięki programom wsparcia, takim jak „Mój prąd”, fotowoltaika stała się dostępna dla wielu gospodarstw domowych.

Wiatraki – zapomniana siła OZE

Chociaż fotowoltaika zyskała na popularności, energetyka wiatrowa w Polsce napotkała na liczne przeszkody. Wprowadzenie w 2016 roku tzw. zasady 10H, która ograniczała budowę turbin wiatrowych w bliskiej odległości od zabudowań, spowodowała znaczące spowolnienie w rozwoju tej technologii. Mimo to, moc zainstalowana w energetyce wiatrowej zbliżyła się do poziomu 9-10 GW.

Przyszłość OZE w Polsce

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce rośnie. Wraz z postępem technologicznym i rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa, OZE stają się kluczem do zrównoważonej przyszłości kraju. Jednakże, aby w pełni wykorzystać potencjał OZE, konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę oraz wsparcie dla wszystkich technologii odnawialnych.


Powiązane artykuły
AktualnościRecykling

Koniec Zbierania Nakrętek? Wszystko za Sprawą Unijnej Dyrektywy

Aktualności

Global Energy and Climate Outlook 2023: Kluczowa Dekada dla Klimatu

AktualnościE-mobilnośćOZE

Orlen zbuduje w Polsce 16 stacji ładowania wodorem: Ekologiczna Rewolucja na Horyzoncie

OZE

Panele fotowoltaiczne – słoneczna droga do taniej energii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *