Z ostatniej chwili: Sprawdź ile zaoszczędzi Twoja firma wprowadzając ekologiczne zmiany.

Artykuł sponsorowany

Polska na atomowej fali: Prototyp reaktora jądrowego w sercu Warszawy

black and gray blades


Fotowoltaika ustępuje miejsca atomowi?

Nie da się ukryć, że Polska w ostatnich latach zrobiła ogromny postęp w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w fotowoltaice. Jednak teraz, w samym sercu stolicy, pojawia się coś, co może zrewolucjonizować nasze podejście do energetyki – prototyp modułu wyspy jądrowej PWR20. To wyjątkowe urządzenie, wyprodukowane w Polsce, ma szansę stać się kamieniem milowym w naszej drodze do zielonej transformacji.

Amerykańska technologia w polskim wydaniu

Last Energy, amerykański gigant w dziedzinie mikroelektrowni jądrowych, postanowił zaprezentować swoją technologię w Polsce. Współpracując z polskimi partnerami, takimi jak Energoinstal, stworzyli prototyp, który wkrótce zostanie zaprezentowany publiczności podczas PAIH Forum Biznesu 2023 na PGE Narodowym w Warszawie. Wydarzenie to przyciągnie uwagę nie tylko polskich, ale i międzynarodowych ekspertów w dziedzinie energetyki.

Ewolucja, nie rewolucja

Damian Jamroz, CEO Last Energy Polska, podkreśla, że polska transformacja energetyczna nie potrzebuje rewolucji, ale ewolucji. Wprowadzenie technologii małych modułowych reaktorów (SMR) to krok w kierunku bardziej zrównoważonej i efektywnej energetyki. Co więcej, dzięki współpracy z lokalnymi firmami, takimi jak Energoinstal, Polska ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie w Europie.

Atomowa przyszłość Polski

Nie jest tajemnicą, że Polska dąży do dywersyfikacji swoich źródeł energii. Wprowadzenie technologii SMR może być kluczem do osiągnięcia tego celu. Orlen już zapowiedział, że do 2030 roku w Polsce powstanie pierwszy reaktor tego typu, a kolejne sześć jest w planach. Potencjalne lokalizacje to m.in. Ostrołęka, Włocławek czy Warszawa. To pokazuje, że Polska jest gotowa, by stać się pionierem w dziedzinie atomowej energetyki w Europie.

Współpraca przynosi efekty

Last Energy nie działa w Polsce samodzielnie. Firma nawiązała współpracę z kilkoma kluczowymi partnerami przemysłowymi, w tym z Energoinstal. Michał Więcek, prezes zarządu Energoinstal SA, podkreślił, że każdy projekt w energetyce jądrowej jest wyjątkowy, ale dzięki współpracy z Last Energy udało się stworzyć nie tylko projekt, ale gotowy produkt.


Sign up for our Newsletter and
stay informed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *